נפלה בסניף מגה ותבעה 4,500 ש"ח

המחשבה על הגשת תביעה קטנה בעקבות נפילה במקומות ציבוריים חולף לנו בראש מעת לעת – מקרה זה הוא שקרה לתובעת לפניכם. המקרה שלפניכם מספר את סיפורה של תובעת אש נתקלה במשטח עץ בסניף מגה ובעקבות כך – נפלה. האישה, אשר סנדלה נתקל במשטח עץ בולט ליד אזור הקופות, נפלה וחפציה האישיים (בינם מחשבה האישי) נפלו על הרצפה. לטענת האישה, בעקבות נפילתה של האישה, מחשבה האישי יצאה מכלל פעולה.

הגשת תביעה קטנה נגד מגה

במהלך הדיון בעניינה, הזמינה התובעת אל בית המשפט חברה קרובה שהייתה עדה לנפילתה, במטרה שתאמת את עובדות המקרה בפני השופטת. חברתה של התובעת אכן אישרה את העובדות, ובהן את מיקום הנפילה, חלק העץ הבולט שיצא מן המשטח (בו לא ניתן היה להבחין מאחר והיה מוסתר על ידי ארגזים קטנים) והעובדה כי מחשבה האישי של התובעת אכן נפל אל הרצפה. אופן תיאור המקרה באופן מדויק מצד חברתה של התובעת יישב באופן מלא את דעתו של השופט הדן בתיק.

פסיקתו של בית המשפט לתביעות קטנות

dreamstime_xs_23120871

נפסק כי מרכול נושא באחריות כלפי לקוחותיו. כלומר, מתחם קניות הפתוח ללקוחות, כמו במקרה הנ"ל, אחראי לכך שלא יהיו במקום סיכונים ומפגעים העלולים לגרום ללקוחות נזק פיזי. מעבר לחובת זהירות כללית שלא יהיו במקום מפגעים, קבע ביהמ"ש כי הנזק שנגרם לתובעת הינו תוצאה של "סיכון בלתי רגיל שהוצב בפני התובעת". ביהמ"ש קבע כי המעברים והדרכים לקופה חייבים להיות פנויים, ללא מפגעים שיסכנו את הלקוחות.

טענת הנתבעת כי הלקוחה היא שאשמה בנפילה, לא התקבלה. הנתבעת ניסתה לטפול את האשמה על התובעת, וטענה שבסניף מבקרים מאות לקוחות אחרים, שלא נפצעים.

כידוע, בתביעות קטנות לא חלים סדרי הדין ודיני הראיות. כלומר, בעוד שבתביעה רגילה יש להוכיח נזקים רפואיים באמצעות חוות דעת רפואית (שעלותה יכול להאמיר לכדי אלפי שקלים), הרי שבתביעות קטנות ניתן להוכיח נזק רפואי באמצעים אחרים (למשל,סיכום ביקור אצל הרופא, קבלות עבור תרופות שנרכשו, צילומים של הפציעה, ביקור בבית החולים, מכתב מרופא משפחה וכן הלאה).

על אף שהתובעת תבעה פיצוי בסך של 20,000 ש"ח, ביהמ"ש פסק לה פיצוי בסכום של 4,500 ש"ח (וכן הוצאות משפט בסכום נוסף של 500 ש"ח). ביהמ"ש קבע כי תביעתה של התובעת הייתה מוגזמת. כמו כן, נפסק, כי התובעת לא הוכיחה את ערכו הממשי של המחשב הנייד אשר טענה כי נשבר בעת הנפילה. נדחתה גם דרישתה להחזר הוצאות שהוציאה עבור דיקור סיני ופילאטיס, שכן אלו טיפולים שהתובעת עברה גם לפני הפציעה, בשל בעיות גב שהיא סובלת מהן.

ת"ק (חדרה) 41046-05-12 סגל נ' מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ